пʼятниця, 3 вересня 2021 р.

 

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ХІМІЇ

Хімія вивчає склад, будову, властивості та процеси перетворення речовин. З погляду філософії, речовина – це вид матерії, який складають частинки із масою спокою (частинки поля її не мають). З позицій природознавства суть речовини розкрив М. В. Ломоносов (1741), який на півстоліття випередив своїх сучасників. Дж. Дальтон (1808) практично повторив положення теорії росіянина, застосувавши більш вдалу термінологію.

 

Атомно-молекулярне вчення М. В. Ломоносова

 Речовина складається з окремих частинок – молекул, між якими є проміжки.

Молекули – це найменші частинки речовини, що зберігають її властивості. Вони складаються з атомів.

Атом – це найменша, хімічно неподільна частинка хімічного елемента, що зберігає його хімічні властивості. Він має певні розміри й масу.

Молекули простих речовин складаються з атомів одного елемента, складних – з атомів різних елементів.

Атоми і молекули перебувають у безперервному русі.

Хімічний елемент – вид атомів з однаковим зарядом ядра.

Атоми і молекули – частинки занадто малі, щоб було зручно користуватись абсолютними величинами їх мас. Тому користується в хімії шкалою відносних атомних мас, де за одиницю взято 1/12 маси нукліду карбону з масовим числом 12. Відносна атомна маса позначається Ar (relative – відносний) і вимірюється в атомних одиницях маси (а. о. м.).

Відносні атомні маси приведені в таблиці Д. І. Менделєєва.

Відносна молекулярна маса – це маса однієї молекули в а. о. м., що дорівнює сумі відносних атомних мас елементів, які входять до складу молекули. Відносна атомна (молекулярна) маса показує, у скільки разів атоми (молекули) даної речовини важчі за 1/12 маси атома карбону 12С .

Явищем називають будь-яку зміну у природі. Фізичним явищем називають таку зміну речовин, яка не впливає на їх склад.

Явища, при яких одні речовини перетворюються в інші, що відрізняються від вихідних своїм складом і властивостями, називаються хімічнимиХімічні явища називаються ще хімічними перетвореннями, або хімічними реакціями.

Сучасне формулювання закону збереження маси таке: маса речовин, які вступили в хімічну реакцію, дорівнює масі речовин, які утворилися внаслідок реакції.

Немає коментарів:

Дописати коментар